След смяната на собствеността в ЦСКА бяха направени куп промени. Извън очевидните, които забелязваме на всеки мач – новите футболисти и треньорски щаб, на ръководни постове се назначиха нови лица. Смениха се и служители от различни звена на администрацията. Като че ли обаче се неглижират две много важни роли – тази на кондиционния треньор и лекарския щаб.?
Отборът е в лошо физическо състояние дори и в разгара на първенството. Не се играят по два мача на седмица и няма никакви оправдания за умора. Два месеца след пристигането на Александър Томаш кондиционно има напредък, но той е крайно недостатъчен. Преди време бяхме свикнали да виждаме как „армейците“ мачкат своите съперници в последната третина от срещата и обръщат резултата в своя полза или убиват интригата с нов гол. Сега късните попадения не само са кът, но и другите отбори им вкарват такива. Освен, че надтичват тотално „червените“.
Добрата кондиция на отбора води и до по-малко контузии. Тук плавно преминаваме към другия много важен елемент, на който не се отдава особено голямо значение. Не е нормално в ЦСКА да напускат игра по двама контузени всяка седмица. Лазаретът е перманентно пълен, а това пряко засяга резултатите на отбора. Главният физиотерапевт Иван Христов за поредна година е шесторъкият Шива и влиза в какви ли не роли. Да, сътрудничеството с големи чуждестранни клиники е отлична новина, но самият клуб може да положи повече усилия в собственото си лекарско и рехабилитационно звено.
Липсват специалисти като Кирил Динчев и Томас Нойберт
Двамата дълги години подготвяха отбора и доказаха, че са големи професионалисти. Липсата на езикова бариера между тях и футболистите също бе от голямо значение. За Динчев някои капацитети побързаха да кажат, че е получил поста си поради близки отношения с Гриша Ганчев, но със своята работа той затвори устите на критиците. Преминатите курсове в чуждестранни реномирани академие като тази на Барселона пък бяха атестат за неговата квалификация. Германецът Нойберт прекара периода 2016-2019 на „Българска армия“ и също се превърна в еталон за качество в професията.
В момента кондиционен треньор на тима е Илиян Митрев, който е брат на юношата и играл за кратко в ЦСКА – Иван Митрев, който приключи рано с футбола заради контузия. Сравнения между Илиян и изброените специалисти не е редно да се правят, но кондиционното състояние на 31-кратния шампион в момента не е добро, а единствено това е от значение в края на деня. Не кой къде се е учил на занаят и прочие. Томаш дойде в ЦСКА с целия си щаб, а единствено Илиян Митрев запази позицията си. Явно в Борисовата градина са доволни от неговата работа.
Как изглежда ЦСКА в края на мача
Спомените от пропуснатата победа срещу Крумовград и Hail Mary волето още са пресни. Преди седмица също имаше критичен момент в заключителната част – когато Радослав Кирилов от ЦСКА 1948 беше изпуснат и в стопроцентова ситуация не успя да преодолее Иван Дюлгеров. Вместо 3:1 мачът в Бистрица спокойно можеше да завърши 2:2, защото съперникът нямаше да се оголи така в добавеното време.
Преди месец Левски надигра тотално ЦСКА в последния половин час и логично измъкна втората си победа от последните 16 мача с „армейците“. Липсата на късни голове пък рефлектира върху резултатите, защото отбори като Септември (0:1) не могат да бъдат обърнати. А това е недопустимо. ЦСКА трябва винаги да се бори до последно.?
Затварям темата за състоянието на играчите със списъка от контузени към днешна дата:
Густаво Бусато, Мика Пинто, Браян Кордоба, Георги Чорбаджийски, Мартин Стойчев, Джейсън Локило, Марселино Кареасо, а Илиан Илиев-младши и Аарон Исега се завърнаха след травми.